Včelársky Skanzen

Dátum
14. decembra 2010

Múzeum včelárstva na Slovensku je u nás v obci Kráľová pri Senci. Už v roku 1975 začalo zhromažďovať materiály a dokumenty o vývoji včelárstva a jeho využívaní v rozličných oblastiach života človeka.

Iniciátorom jeho založenia bol R. Mičieta, autor prvého diela o dejinách včelárstva na Slovensku. Včelárska paseka s.r.o. je zariadenie Slovenského zväzu včelárov. Leží pri ceste Senec – Sládkovičovo a skanzen je vybudovaný v priestore, ktorý obklopuje nádherný anglický park.

V expozícii založenej roku 1930, sú vystavené unikátne zbierky úľov, používaných už v sedemnástom storočí,debničkové úle rozličného typu z osemnásteho storočia. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva.

V skanzene je možnosť ubytovania, občerstvenia, stravovania i varenia, posedenia pri táboráku, rybolovu alebo i prác v záhrade. Lákadlom je i ochutnávka a predaj včelích produktov: med, medovina, peľ, propolis a včelí vosk.

 

Otváracie hodiny

Apríl – október: pondelok – piatok: 9.00 – 17.00, sobota – nedeľa: 9.00 – 13.00

Kontakt:
Múzeum včelárstva
Včelárska Paseka
900 50 Kráľová pri Senci
E-mail: aar.moravcik@post.sk
www.vcelarskapaseka.sk